Podivná rovnice: Starlink + Neuralink + AI + 6G = ?

272

Na světě se momentálně pracuje na několika zásadních projektech, které mají už teď globální dopad. Patří mezi ně např. Starlink, Neuralink, AI – umělá inteligence a sítě nové generace – nejnověji 6G. Na úvod trochu informací k jednotlivým výrazům, abychom si naší zvláštní rovnici mohli dobře spočítat.

Starlink

Firma Elona Muska plánuje zprovoznit až 42 tisíc družic, aby dokázala přenášet z vesmíru internetový signál do celého světa, včetně míst, kde zatím internet není. Celá konstelace by měla být dokončena do roku 2027. Tyto družice úplně mění hvězdnou oblohu a ne zrovna k lepšímu. Jak běžný pozorovatel, tak astronomové se budou muset vyrovnat s desítkami tisíc družic nad našimi hlavami.
Možná ještě vážnější otázkou ale je, k čemu potřebujeme globální pokrytí internetem (datovou sítí)

Neuralink

Opět firma Elona Muska pracuje také na projektu s názvem Neuralink. Zjednodušeně řečeno se jedná o čipy, které mají umět propojit lidský mozek s počítačem. Podle Muska jde o jedinou možnost, jak se přizpůsobit technologické evoluci. Technologie Neuralinku má také napomoci propojení lidských smyslů s umělou inteligencí. Nejnovější typ byl představen v srpnu 2020.

AI

Umělá inteligence již slouží lidstvu v mnoha oblastech. Pracují s ní např. Facebook, Google a mnoho dalších společností. Jednou ze slibně se rozvíjejících oblastí je také zdraví. Vědci se snaží najít způsoby, jak pomocí AI analyzovat velké množství zdravotnických dat a objevit vzorce, které by mohly vést k novým objevům v medicíně, nebo jak zlepšit individuální diagnostiku. Jako příklad můžeme uvést program pro přijímání tísňových volání, který by měl během hovoru rozpoznat zástavu srdce rychleji než lékařský dispečer.

6G

Již projektovaná 6G síť má přinést ultra rychlé připíjení k internetu v mnoha oblastech našich životů. Kapacita datových přenosů bude tak rozsáhlá, že to běžný člověk nebude moci využít. „S pomocí pokročilých senzorů, umělé inteligence a komunikačních technologií bude možné replikovat fyzické entity včetně lidí, zařízení, objektů, systémů, a dokonce i celých míst, ve virtuálním světě“ – alespoň podle společnosti Samsung. Nová technologie by mohla fungovat cca v roce 2030.

S pomocí pokročilých senzorů, umělé inteligence a komunikačních technologií bude možné replikovat fyzické entity včetně lidí, zařízení, objektů, systémů,
a dokonce i celých míst, ve virtuálním světě.

SPOLEČNOST SAMSUNG

ZÁVĚREM

Je náhodou, že rok 2030 je projektovaný jako období pro dokončení datového pokrytí celé Země, nastartování sítí 6G a k tomu ještě projektu „identity pro každého“ s názvem  ID2020? Tu si můžeme to rovnice v klidu přidat také.

Bez zajímavosti rozhodně není, že na globálním projektu ID2020 se mj. podílí Microsoft, Rockefellerova nadace a Gavi (Globální aliance vakcinace).

S ohledem na společné cíle a koordinovaný postup globálních organizací (viz níže Cíle udržitelného rozvoje OSN) to tak nevypadá. Jinak řečeno se dost pravděpodobně nejedná o souhru náhod, ale globální projekt, který má nějaký cíl. Otázkou je, jaký. Brzy uvidíme, co nám vzejde z této rovnice.

Starlink + Neuralink + AI + 6G = ?

Foto: Stuttestock

Zdroje: Starlink: www.czechcrunch.cz, Neuralink: www.e15.cz, www.czc.cz, AI: www.forbes.com, www.europarl.europa.eu, 6G: www.seznamzpravy.cz, Vize Samsung
OSN (částečně v ČJ zde)
ID2020

Předchozí článekProroctví z roku 1897
Další článekZvláštní úkazy na nebi