WikiLeaks: Vatikán je klíčovým hráčem světové scény

76

Neuvěřitelná odhalení.cz – 10. 1. 2011
Zajímá se největší světová velmoc o Vatikán? Berou Spojené státy malinký státeček uprostřed Říma vážně? Je pro ně papež rovnocenným partnerem? Co se můžeme o vztazích mezi USA a Vatikánem dozvědět z dokumentů zveřejněných na stránkách WikiLeaks?

Vatikán (CNS) – Pokud by měl být učiněn jediný jasný závěr, který může být získán z dokumentů, které zveřejnily stránky WikiLeaks ve spojitosti s Vatikánem, pak tento závěr je, že Spojené státy berou Vatikán a jeho diplomatické aktivity velmi vážně.

V minulých letech posílali úředníci velvyslanectví USA při Svatém stolci do Washingtonu zprávu za zprávou s hlášeními o dopadu papežových cest, prohlášení a dokumentů, o zákulisních snahách Vatikánu o odvrácení konfliktů, o napětí mezi církví a státem v Latinské Americe, o vývoji katolického učení o bioetice a dokonce i o mezinárodních dopadech ekumenických vztahů.

Při čtení těchto zpráv je těžké si představit, že před rokem 1984 neměly Spojené státy diplomatické vztahy s Vatikánem. Dnes má americké velvyslanectví pět diplomatů 14 členů pomocného personálu a je považováno za jednu z nejvytíženějších delegací, které jsou ve Vatikánu akreditovány.
Celá zpráva ZDE

Předchozí článekNěmecká vejce s rakovinou spustila poplach u inspektorů
Další článekRok 2010 byl ve světě nejteplejší od roku 1880