Stojíme na prahu kolapsu globální civilizace, varuje nová studie

76

Novinky.cz – 15. 1. 2013
Odborníci na životní prostředí varují, že lidstvo stojí na prahu kolapsu globální civilizace. Tvrdí, že kolaps bude výsledkem řetězu krizí, které postupně rozloží podmínky pro udržení existence komplexních společností na současné úrovni. Lidstvo páchá akt sebevraždy v gigantickém měřítku, napsal v komentáři ke studii princ Charles.

„Všichni máme strach,“ potvrdil agentuře IPS biolog Paul Ehrlich ze Stanford University. Snaží se tak burcovat veřejnost, aby se lidstvo alespoň pokusilo této pohromě zabránit. Společně se svou partnerkou Ann uveřejnili svůj apel v prestižním časopise Science.

„Politici a veřejnost nejsou vyděšení, protože nemají informace nebo znalosti o tom, jak naše planeta funguje,“ soudí Ehrlich a upozorňuje, že vědecká komunita tří tisíc odborníků naposledy loni v březnu varovala, že lidstvo čelí „stavu planetární nouze“ a neměli bychom již ztrácet čas, ale přikročit k zásadním změnám.

„Situace je naprosto zoufalá, a přesto se o tom nepíše na titulních stránkách ani to není na pořadu jednání světových vůdců,“ řekl již dříve IPS Pat Mooney, šéf mezinárodní ekologické organizace skupiny ETC, a dodal: „Nedostatek pozornosti je tragédie.“

„Chcete-li pokračovat s přístupem ‚business as usual‘ (tak jako dosud), jde o akt sebevraždy v gigantickém měřítku,“ přidává se k varování britský princ Charles, který k práci Ehrlichových napsal komentář.

Celá zpráva na Novinky.cz

Předchozí článekZemětřesení a sopečná aktivita
Další článekPlanetou zmítají extrémní vlny počasí, přívaly sněhu i neúnosná vedra