Šokující stav světových oceánů

75

BBC – 20. června 2011, Novinky.cz
Světové oceány jsou v horším stavu, než se dříve předpokládalo, tvrdí vědci, kteří se sešli na světovém zasedání IPSO.
V nové zprávě upozorňují na to, že život v oceánech se potýká s „vysokým rizikem přechodu do fáze vyhynutí mořských druhů. V dějinách lidstva se tak jedná o okamžik, který nemá obdoby.“

Vědci došli k závěru, že nadměrný rybolov, znečištění a klimatické změny působí ve vzájemné součinnosti způsoby, které předtím nebyly známy.

Dopady již ovlivňují lidstvo, tvrdí vědci
„Výsledky jsou šokující,“ řekl Alex Rogers, vědecký ředitel IPSO a profesor ochranné biologie na Oxfordské univerzitě.

„Když jsme si uvědomili kumulativní účinek vlivu lidstva na oceány, výsledky byly mnohem horší, než jsme předpokládali u jednotlivých vlivů samostatně“.

„Seděli jsem na jednom setkání a navzájem mluvili o tom, co vidíme. Uvědomili jsme si, že téměř ve všech oblastech jsme svědky změn, které se dějí rychleji, než jsme si mysleli, nebo způsobem, který jsme měli očekávat za stovky let.“

„Zrychlené“ změny se týkají tání grónského a antarktického ledovce, zvyšování hladiny oceánů a uvolňování metanu uvězněného v mořském dně.

Rychlé změny
„Rychlost změn je mnohem větší, než jsme očekávali ještě před pár lety,“ říká Ove Hoegh-Guldberg, specialista na korály z Queenslandské univezity v Austrálii….

Setkání bylo svoláno mezinárodním programem Stav oceánů (IPSO) a sešli se na něm specialisté z různých oblastí včetně odborníků na korálové útesy, rybaření a toxikologů.

Celá zpráva ZDE

Zprávu naleznete také na Novinky.cz

 

 

Předchozí článekExistuje Bůh?
Další článekZnámé osobnosti, které propadly tajným vědám