Rekordně taje led v Arktidě a radikálně mění naše počasí. Vlády ani občané nedělají nic

63

Britské listy – 29. 8. 2012
Právě dochází k proměně atmosferické fyziky této planety. Tři týdny před pravědpodobným minimem už porušilo tání ledu v Arktidě rekord z roku 2007. Denní míra tání je nyní o 50 procent vyšší než před pěti lety. Mizí nám před očima svět, který jsme milovali a znali, píše George Monbiot v deníku Guardian.

Arktida se otepluje přibližně dvakrát tak rychleji než celá ostatní severní polokoule. Je to částečně proto, že rozklad klimatu se zrychluje. Jak led taje a objevuje se namísto bílého ledu černé moře, teplo, které by led odrazil zpět do vesmíru, černé moře absorbuje.

K tomuto velkému tání, ledu a jistot, dochází daleko rychleji, než jak to většina klimatologů předpovídala. Jeden z nich napsal: „Zdá se, že všechno, co jsem se naučil, už zastaralo.“ Při svém posledním hodnocení, vydaném r. 2007, konstatoval Mezivládní panel pro klimatické změny, že „podle některých předpovědí v druhé polovině 21. století zmizí v pozdním létě led v Arktidě téměř úplně.“ To byly tehdy ty nejextremnější předpovědi. Někteří vědci nyní předpovídají, že veškerý led v pozdním létě v Arktidě zmizí už v tomto nebo v příštím desetiletí…

… Nemám naprosto tušení, co zažije Evropa a severní Amerika letos v zimě a příští léto poté, co se rekordně rozpustil led v Arktidě, ale příjemné to zřejmě nebude. Letos došlo k roztání asi 30 procent arktického ledu, v porovnání s dlouhodobým průměrem. Až to bude 50 nebo 90 procent, dopad bude ještě daleko horší.

Celý článek ZDE

 

Předchozí článekLidé budou trpět v biblickém v rozsahu
Další článekZa posledních 7 dnů 653 zemětřesení!