Právnička: ACTA staví autorská práva nad svobodu projevu

69

Zástupci České republiky ve čtvrtek v Tokiu připojili svůj podpis pod obchodní dohodu ACTA, která budí rozpaky napříč Evropou, podobně jako legislativa SOPA a PIPA v USA.

V článku, který byl zveřejněn na serveru Aktuálně.cz se můžete dočíst zajímavé informace:
Právnička sdružení Iuridicum Remedium Petra Kubálková odpovídala na otázky, které se týkají nové právní legislativy s názve ACTA.

Co považujete na dohodě ACTA za největší nebezpečí?
ACTA překlasifikovala důležitost svobody slova a projevu a postavila toto primární demokratické právo pod autorská práva. To je obecně špatně. Navíc díky nepřesnému vymezení může dojít až k extrémním kontrolám osobních počítačů, mobilů, přehrávačů na hranicích, zabavování těchto věcí, prohlížení a skenování obsahu. Jedním z nejzávažnějších prvků je, že ACTA dává možnost soukromým objektům zasahovat do vašeho nezcizitelného práva na svobodu slova a projevu.

Bude možné mazat domény webů z internetu bez soudního příkazu?
Pokud to česká legislativa dovolí, mohlo by být možné i to.

Znamená podle vás podepsání ACTA zavedení cenzury na internetu?
Více méně ano. Nebudete moci použít hudbu k prezentaci fotek z dovolené, sdílet fotky, které se vám líbí a nejste autorem, některé služby budou nelegální.

Kdo má podle vás největší zájem na schválení dohody ACTA?
Držitelé autorských práv a mediální průmysl, který nestíhá držet krok s rozvojem internetu a technologií, a tak mu nezbývá nic jiného, než své zisky chránit podobnými smlouvami. Mediální průmysl prostě neumí efektivně zlepšovat své služby a servis tak, aby podobná dohoda nemusela existovat. Naproti tomu existuje i trend některých svých práv se vzdávat a dovolovat uživatelům internetu s dílem manipulovat – což jsou například licence Creative Commons.
Celá zpráva na Aktuálně.cz

ČT informovala o stejné problematice ve své reportáži ze dne 28. 1. 2012.

ACTA by umožnila např. to, že může být např. na letišti detailně prohlídnut váš počítač, flash disk, MP3 přehrávač a další datové nosiče, jestli náhodou neobsahují nějaký obsah „pirátského původu“.

A možný scénář? Celník zkontroluje váš počítač, zjistí, že v něm máte dle celníkova uvážení např. nelegálně stažený film, počítač zabaví, smažou a vás zavřou. Nevěříte? Podívejte se na reportáž ČT z hlavního zpravodajství

Případně článek na Českých novinách Odborníci: Dohoda ACTA je vágní a může změnit internet

V článku Svobodný internet? Dlouho už ne… jsme zmiňovali situaci v USA a některých zemích. Vážnost situace dokreslovalo jednodenní pozastavení Wikipedie.
ACTA jsou legislativou pro trh EU, ale s podobným dopadem jako SOPA v USA.

Sami posuďte, co zákon SOPA a nově podepsaný zákon NDAA může pro svobodu Američanů znamenat.

Předchozí článekRaketový start: Počet nahlášených UFO s novým rokem vzrostl
Další článekHavlův Římský klub: Lidstvo zachrání jen světová diktatura