Maďarské církve se kvůli kontroverznímu zákonu obrací na Ústavní soud

66

Christnet.cz – 18. srpna 2011
Čtrnáct maďarských církví se obrátilo na Ústavní soud s požadavkem zrušit kontroverzní zákon, kvůli kterému ztratí svůj status církve ještě se stovkami ostatních společenství.

Od 1. ledna 2012 bude Maďarsko uznávat jako církve pouze 14 početných denominací, včetně katolické církve, reformované či ortodoxní církve…

…Podle rozhořčených církví jde tento zákon proti základním principům náboženské svobody a nazvaly jej neetickým a neústavním. Zákon je také kritizován zahraničními organizacemi. Mezi nimi je i vlivná organizace Freedom House zabývající se lidskými právy.
Celá zpráva ZDE

Poznámka:
Mezi církvemi, kterých se to týká, je i nejrozšířenější protestantská církev světa – Církev adventistů sedmého dne.

Ócsai Tamás, předseda Církve adventistů s. d. v Maďarsku (na snímku) vyjádřil své překvapení, že i přes předchozí ujištění vládními představiteli musí církev žádat parlament o obnovu registrace.

Nový zákon také zužuje právní definice „náboženské aktivity“ a ukládá řadu přísných podmínek, které musí být splněny, než organizace získá status církve.

Mezi podmínkami je, že společenství musí mít nejméně 1.000 členů, nebo že církve musí podepsat, že přijímají novou ústavu státu. Ta se v poslední době změnila.
Mnoho členů CASD v Maďarsku vyjádřilo své obavy ohledně nové ústavy a svobody.

Zákon nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2012.

Otázka závěrem. Může se stát, že ústava státu bude v rozporu s Božím zákonem? Co třeba v otázce uctívání sedmého dne?

 

Předchozí článekZaměstnanec musí pracovat v sobotu i v rozporu s vírou, říká ombudsman
Další článekNení to, v čem žijeme, už fašismus?