Letošní světové počasí bylo plné extrémů, ledovce rekordně tály

62

Ekolist.cz – 29. 11. 2012
Letošní rok se stejně jako jedenáct předchozích zařadí k nejteplejším v historii, i když meteorologové kromě extrémních veder zaznamenali i vlnu silných mrazů. Už nyní je jasné, že arktické ledovce se v posledních deseti měsících rekordně zmenšily, mezi březnem a říjnem roztála ledová plocha o rozloze 11,9 milionu čtverečních kilometrů. Ve své předběžné shrnující zprávě o světovém počasí to uvedla Světová meteorologická organizace (WMO)…

…Meteorologové z WMO také shrnuli největší extrémy počasí, s nimiž se letos museli potýkat lidé na celé planetě. Upozornili na vlnu veder, která v jarních měsících zasáhla Severní Ameriku i Evropu: jen v USA během ní na nejrůznějších místech padlo celkem 15 000 denních teplotních rekordů. S ní souvisela i sucha, která pocítili zejména obyvatelé jihovýchodní Evropy, ale také jihozápadní Číny či Brazílie.

Země ale zažila i silné mrazy, které v lednu a únoru nečekanou silou zasáhly i Evropu. Na východě Ruska teploty padaly až k minus 50 stupňům Celsia, v Evropě teploměry klesaly k minus 30 stupňům.

Záplavy letos trápily zejména Afriku a Asii. Velké povodně zažili obyvatelé Čadu, Nigeru a Nigérie, v jižní Číně během dubna a května spadlo největší množství srážek za posledních 32 let.

Celá zpráva ZDE

Extrémy počasí na fotografiích přinesl National Geographic

Předchozí článekNa autosalonu v Číně pózovaly pětileté modelky v bikinách
Další článekAmeričtí biskupové volají po obnovení významu neděle