Letadla spálí miliony litrů paliva – každý den (aktualizováno 5. 9.)

89

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik letadel létá nad našimi hlavami? Jsou jich desítky, stovky, tisíce? Podívejme se na několik informací o leteckém provozu.

Počet letadel
Existuje webová aplikace, která umožní vidět letadla, jež jsou aktuálně ve vzduchu a to včetně informací jako typ letadla, místo startu, přistání apod. Pokud si ji spustíte v určitou denní dobu, kdy je silný provoz jak nad Evropou, tak USA, může se vám stát, že ve vzduchu uvidíte v jeden okamžik více jak 7.000 letadel!!! Samozřejmě bez vojenských a utajovaných letů.

Viz snímekletadla svět

USA
Pokud byste si aplikaci chtěli vyzkoušet, můžete zde.

Spotřeba paliva
Spotřeba letadel je velmi rozdílná. Není však výjimkou, kdy mezikontinentální let spotřebuje 60.000 litrů paliva. Např. Boeing 747-400 může natankovat 215 745 litrů paliva (v ceně asi 1,8 mil Kč), což mu umožnuje extrémně dlouhé lety, jako San Francisco – Sydney, Los Angeles – Hong Kong, London – Singapur.
747-400 letící na vzdálenost 5.630 km a přepravující 56.700 kg paliva spotřebuje v průměru 10 l leteckého petroleje na kilometr. Viz www.skyfliers.com

Pokud si uvědomíme, že takovýchto letadel je ve vzduchu několik stovek za den a řada dalších menších, je zřejmé, že se jedná o miliony litrů paliva denně.

Zajímavý článek o vlivu spalin na atmosféru vyšel na Ekolist.cz
Nejvíce ozonu vytvářejí letecké linky do Austrálie, tvrdí vědci

Závěrem
Můžeme si myslet, že takovéto množství paliva a tím i splodin nezpůsobuje přírodě nějakou újmu? Těžko. Ropy (benzinu) velmi rychle ubývá a takto velké množství zplodin musí nutně ovlivňovat ovzduší a dost možná i celou atmosféru. Stále více je patrné, že za mnoho různých pohrom si můžeme jako lidstvo sami.

Pán Ježíš předpověděl, že v době před jeho druhým příchodem bude jako v dobách Noeho. (Mat 24,37) Jeden z atributů té doby byl, že země byla zničená – viz Genesis 6,12. A zničená bude i před druhým příchodem. Je zcela zřejmé, že lidská činnost (zplodiny, pesticidy, jaderné pokusy…) zhoršuje stav přírody v mnoha oblastech.

Úžasné je, co popisuje kniha Zjevení. Láskyplný Bůh zadržuje svou mocí dopady našeho chování (Zj 7, 1-3) a to do doby, než bude zapečetěn Boží lid. Pak budou rozvázáni andělé na čtyřech úhlech světa (Zj 9,15).

Přestože některé aktuální události nejsou příliš optimistické, je důležité mít na paměti, že Ježíš má dějiny světa ve svých rukách a že definitivní konec zla se kvapem blíží. Těm, co v Ježíše uvěří, jejich Král slibuje:

  • 1. Korintským  2:9 | Ale jak je psáno: ‚Co oko nevidělo a ucho neslyšelo, co ani člověku na mysl nepřišlo, připravil Bůh těm, kdo ho milují.‘

Ilustrační foto: Flickr, Mshades

Předchozí článekAmerický generál o plánu USA napadnout 7 zemí do 5 let
Další článekZase ty divné zvuky