Kladivo jménem „virtuální realita“?

90

Žijeme v době úžasného pokroku. O technologiích, které dnes používáme, se před několika málo lety nesnilo ani autorům těch nejodvážnějších sci-fi filmů. Leč ne každá technologie přináší jen to nejlepší a to především v případě, když ji lidé nezvládají.

Virtuální realita

Masivní nástup virtuální reality dokládá bezpočet různých článků a také trendy na veletrzích. Na Rozhlas.cz vyšel článek s titulkem:

Veletrhu mobilních technologií v Barceloně dominovala virtuální realita
Barceloně končí mezinárodní veletrh mobilních technologií Mobile World Congress. Jasným hitem se tam stala různá zařízení pro tvorbu virtuální reality. Jejich obliba po celém světě roste. Světové prodeje už brzy překonají hranici jedné miliardy dolarů. Zdroj

Každý trend ale také přináší změnu chování lidí. Na Britských listech vyšel zajímavý článek s názvem
Starý dobrý časy, když jsme neděle trávili v nákupním centru…

Zde je krátká ukázka:
Nový den začnete sexem a Angelinou Jolie. Nato se v mžiku přemístíte na pláž nějakého polozapomenutého tichomořského ostrova a budete pozorovat ojedinělou místní faunu. Za nějakým pět minut vás to přestane bavit, takže navštívíte Jurský park, případně si dáte přestřelku s militanty Daeš. To už ale bude čas dobře se usadit a sledovat velký třesk a celý vývoj vesmíru směstnaný do půl hodiny. Večer si zajdete převzít Oskara, kde se do vás bláznivě zamiluje Scarlett Johanssonová. Párty vás přestane bavit asi po deseti minutách, tak se raději přemístíte na daleký sever za polární září. Vítejte ve světě virtuální léčby společenské frustrace, podle něhož bude konzumní společnost obrazem ideálního stavu věcí. Zdroj

Co bude dál?

Netřeba tedy dlouze přemýšlet o všech možnostech, které nám VR nabízí a nabízet bude. O čem bychom však uvažovat měli, jsou potencionální následky a dopady v případě, kdy lidé tuto formu zábavy nebudou zvládat. Co se bude dít, až se lidé začnou uzavírat ještě více do svých světů? Do světů, kde můžou koukat na cokoliv. Jediné, co stanovuje hranice, je fantazie programátorů. Jaký to bude mít vliv na psychiku člověka, na jeho schopnost žít s dalšími, pracovat…? Jaké to bude mít dopady na zdraví? Co závislost?

Nebude působit virtuální realita na naši osobnost jako kladivo? Brzy uvidíme.

Foto: Dollar Photo Club

Předchozí článekMimořádný tvar polární záře
Další článekTip na web: Tajemství Bible