Írán v sobotu odříznou od mezinárodního bankovního systému

89

Novinky.cz – 15. 3. 2012
V sobotu v 17 hodin SELČ bude Írán oficiálně odpojen od mezibankovního systému SWIFT, který umožňuje provádět mezinárodní platby, oznámila BBC. Krok byl už dříve avizován v rámci tvrdších sankcí vůči Íránu. Ten upozornil, že za ropu mu bude možné platit zlatem.

Krok bude mít na Írán velký dopad. Především nebude moci přijímat platby za prodávanou ropu. Íránci v zahraničí také nebudou moci finančně podporovat své příbuzné, kterým posílali peníze.

Člen výkonného výboru Íránské obchodní rady v Dubaji Morteza Masumazadeh upozornil, že krok bude mít pro Írán takřka fatální důsledky: „Jestliže íránské banky si nemohou vyměňovat platby s bankami po celém světě, tak to způsobí zhroucení mnoha bankovních vazeb a obchodních vztahů.“

Výkonný ředitel SWIFT Lazaro Campos uvedl: „Odpojení bank je výjimečným a bezprecedentním krokem pro SWIFT. Je to přímý důsledek mezinárodní multilaterální akce s cílem zesílit finanční sankce proti Íránu.“

SWIFT byl pod tlakem, že dosud nereagoval na sankce vyhlašované vůči íránským bankám od roku 2007.
Celá zpráva ZDE


Poznámka:

Aniž bychom řešili oprávněnost tohoto kroku, je podstatné to, že se vůbec takováto věc může stát. Navíc SWIFT byl dle zprávy pod tlakem… Pod tlakem koho? USA, nebo EU?
Zde je vidět, jak snadno je možné ze systému odříznou klidně celý stát, natož jedince, či skupiny.

Ti, co znají biblická proroctví, si zřejmě vybaví Zjevení 13. Zde je psáno, že přijde doba, ve které bude vynucována poslušnost a přijetí cejchu na ruku nebo na čelo. Kdo ho nebude mít, nebude moci nakupovat, ani prodávat. Chudý, bohatý, svobodný nebo otrok. Všichni.

Poznámka k situaci v Íránu
Situace v Íránu je daleko složitější, než by se na první pohled zdálo a velmi se podobá situaci v Iráku. Irák měl údajně disponovat jadernými zbraněmi a režim Saddáma Husseina měl mít údajně prsty v útocích 11. září. To byly oficiální důvody invaze vojsk v čele s USA.

Americký senátor Ron Paul to však vidí trochu jinak:

„Od listopadu 2000 začal Saddám Hussein požadovat za svou ropu euro. Jeho opovážlivost byla hrozbou dolaru, zatímco jeho slabé vojenské síly nikdy nebyly ohrožením. Jak oznámil sekretář Ministerstva financí Paul O’Neill byla hlavním tématem první kabinetní schůzky s novou vládou v roce 2001 otázka jak zlikvidovat Saddáma Husseina – ačkoli zde nebyl žádný důkaz, že by pro nás představoval hrozbu. Toto hluboké zaujetí Saddámem Husseinem O’Neilla překvapilo a šokovalo.

Je všeobecně známo, že se okamžitá reakce vlády po 9/11 točila kolem možného Saddámova zapojení do útoků, k oprávnění invaze a svržení jeho vlády. Poté, pomocí deformací a přímého překroucení skutečností, bylo bez jakýchkoli důkazů o nějaké spojitosti s 9/11 nebo zbraněmi hromadného ničení vytvořeno u veřejnosti i Kongresu zdání ospravedlňující Husseinovo svržení.

Na veřejnosti nedošlo k žádné diskusi o nutnosti jeho odstranění kvůli útoku na integritu dolaru jako rezervní měny, kvůli prodeji ropy za euro. Mnozí věří že toto byl skutečný důvod naší posedlosti Irákem. Pochybuji, že to byl důvod jediný, ale dost dobře mohl hrát opravdu významnou roli v naší motivaci vést válku. Během kratičkého období po dosažení vojenského vítězství probíhaly všechny irácké prodeje ropy opět v dolarech. Euro bylo opuštěno.“

Ukázka z článku Konec hegemonie dolaru 2  případně 1

 

Předchozí článekMonitorování lidí v nebývalém rozsahu
Další článekMobil jako peněženka