Byl zde Ježíš? Poblíž Galilejského jezera objeveno město, o němž je záznam v Bibli

69

NBCNews – 17. 9. 2013
Město staré více jak 2.000 let bylo objeveno na severozápadním pobřeží Galilejského jezera, v údolí Ginosar v Izraeli.

Mohlo by se jednat o starobylé město Dalmanuta, popsané v Markově evangeliu jako místo, kam se Ježíš plavil po zázračném nasycení 4.000 lidí, řekl Ken Dark z britské univerzity, jejíž tým objevil město při terénním průzkumu.
Celá zpráva ZDE

Poznámka
Je zajímavé, že Dalmanuta je zmíněna pouze v Markově evangeliu (Marek 8,9). Tedy jedná se o jediný záznam v celé Bibli.

I jiné biblické záznamy, které byly leckdy zesměšňované a zlehčované některými lidmi, se v průběhu času moderní archeologií potvrdily. Jedním z nejznámějších příkladů je objevení chetitské kultury. Záznamy o Chetitech jsou v Bibli již několik tisíc let. Např. Urijáš, Davidův bojovník, byl Chetita (2. Samuelova  11:24). Slepými kritiky byly tyto údaje označovány za jakousi báchorku až do doby objevení chetitské kultury.

„Materiální doklady existence chetitské říše byly známy už od poloviny 19. století, protože tehdy cestovatelé a později i archeologové objevili metropoli chetitské říše ve střední Anatolii. Viděli, že to bylo velikánské, dobře budované město s velkým opevněním, ale nevěděli, že jde o hlavní město chetitské říše. Jméno „Chati“ bylo známo z bible celou dobu, kdy ji Evropa četla, ale bylo spojováno spíše se severní Sýrií. Na Anatolii tehdy nikdo nemyslel a nikdo také nepředpokládal, že by to mohlo být v tom semitském moři Předního východu indoevropské etnikum.“ (Jana Součková)

Český národ je kupodivu s chetitskou kulturou také významně spjat a to díky orientalistovi Bedřichu Hroznému, kterému se podařilo rozluštil jazyk starověkých Chetitů. Viz
Bedřich Hrozný a Chetité

Zajímavé přednášky na toto a podobná témata nalezneze ZDE

Závěrem
Není to poprvé a věřím, že ani naposledy, co se biblické záznamy potvrdily moderními výzkumy. A není se čemu divit. Bible je pravdivé Boží slovo.

Předchozí článekNočná panika v Bratislave: Vieme, čo mohlo spôsobiť strašidelné zvuky nad mestom!
Další článekEgyptská soška sa začala v múzeu otáčať